Logo

“Dani evropske baštine” na Beogradskoj tvrđavi

Blog

Program Dana evropske baštine 2018. godine na Beogradskoj tvrđavi

Galerija Beogradske tvrđave u Stambol kapija-izložbe

10.09-19.09.2018. Izložba studenata Fakulteta primenjenih umetnosti
Osim izložbi umetnika izabranih na konkursu JP “Beogradska tvrđava”, i studenti umetničkih fakulteta imaju priliku da izlože svoje radove u Galeriji Stambol kapije. S ciljem otvaranja vrata novim i mladim umetnicima, JP “Beogradska tvrđava” je potpisalo protokole sa umetničkim fakultetim au Beogradu na osnovu kojih se realizuju ove izložbe.
20.09-09.10.2018. Izložba Silvie Kovjenić
Sylvia Kovjenić rođena je 1976. godine u Njukaslu (Newcastle), Južnoafrička Republika. Živi i radi u Beogradu. 2004. godine je diplomirala na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu, smer zidno slikarstvo, odsek konzervacija – restauracija u klasi prof. Gordane Kusovac. Član je ULUPUDS –a od 2005. Od 2004 – 2006. godine odlazi u Nemačku gde provodi neko vreme kao gostujući student na Umetničkoj akademiji u Diseldorfu (Düsseldorf).
Ovo je njena 17 samostalna izložba a učestvovala je na 50 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Izložba pod nazivom „42“ kojom se predstavlja čine 9 radova u kombinovanoj tehnici i akrilu.

Koncert Muzičke škole “Stanković” – Muzički paviljon na Kalemegdanu
Ponedeljak, 17. septembar 2018. u 13 časova
U nastavku dugogodišnje saradnje Javnog preduzeća “Beogradska tvrđava” i MŠ “Stanković” u okviru “Dana evropske baštine” na Muzičkom paviljonu biće održan koncert gudačkog orkesta i solista MŠ “Stanković”.

Dečja šetnja “Dani beogradskog nasleđa – Borci za sećanje”
Petak, 21. septembar u 17 časova

“Kulturnaut” i “Centar za urbani razvoj” organizuju edukativnu i zabavnu šetnju u saradnji sa JP “Beogradska tvrđava”. Cilj šetnji je da deca izađu iz zatvorenog prostora i nauče nešto novo o svom gradu kroz zabavne priče u kojima će i sami učestvovati, otkriju manja vidljiva mesta poput Rimskog bunara, Bunkera i Barutane, gde će imati priliku da otkriju ko je Hekata i da se zabave sa digitalnom Hekatom.
Mesto polaska je Knez Mihajlova ulica, ispred Biblioteke grada Beograda (kod sata).
Program je prilagođen deci uzrasta od 6 do 15 godina. Radionicu vodi arheolog-konzervator Jovana Mijatović
Broj mesta je organičen, potrebna je prethodna prijava (tel: 062/85 00 706)

Veliki barutni magacin – Stručno vođenje kroz postavku
Subota, 22. septembar 2018. godine u 11.00 časova

Publika će imati priliku da u društvu muzejskog savetnika Veselinke Ninković otkrije zanimljive pojedinosti o rimskim kamenim spomenicima, iz jedne od najstarijih kolekcija Narodnog muzeja u Beogradu, koji su kao deo stalne muzejske postavke izloženi u lapidarijumu u Velikom barutnom magacinu. Nije potrebna najava dolaska.

Dečja radionica “O rimskim bogovima i grčkim herojima”
Nedelja, 23. septembar od 12 do 14 časova

U uvodnom delu radionice predviđeno je kratko vođenje kroz postavku rimskih kamenih spomenika, iz jedne od najstarijih zbirki Narodnog muzeja u Beogradu, izloženih u tajnovitom prostoru lapidarijuma u Velikom barutnom magacinu. Tokom vođenja deca će biti upoznata sa vrstama izloženih spomenika, kratkom istorijom rimskog Singidunuma i značenju natpisa na latinskom jeziku. Naučiće kako da prepoznaju žrtvenike posvećene rimskim bogovima, upoznaće se sa njihovim kultovima na našem tlu i predstavama grčkih heroja na jednom rimskom sarkofagu. U kreativnom delu radionice za decu je pripremljen kviz, čitanje i tumačenje natpisa i crtanje.
Radionica je namenjena deci od 10 do 14 godina, a vode je muzejski savetnik Veselinka Ninković i viši kustos Ivana Minić. Broj mesta za radionicu je ograničen. Obavezno je prijavljivanje na i.minic@narodnimuzej.rs

Međunarodni dan znakovnih jezika – Beogradska tvrđava na znakovnom jeziku
Nedelja, 23. septembar u 12 časova, Muzički paviljon

Generalna skupština UN-a proglasila je 23. septembar Međunarodnim danom znakovnih jezika, kako bi se podigla svest o važnosti znakovnog jezika u punoj realizaciji ljudskih prava gluhih osoba. Po prvi put, ovaj događaj biće obeležen i u našoj zemlji, prigodnim programom na Muzičkom paviljonu.
Od ove godine, gluvim i nagluvim osobama dostupan je i jedinstveni vodič za razgledanje Beogradske tvrđave. Zainteresovanima su na raspolaganju tablet računari sa jedinstvenom aplikacijom koja sadrži 22 audio-priče prevedene na srpski znakovni jezik (u video-formi), kao i uputstvo za korišćenje vodiča i osnovne informacije o projektu. Tableti su dostupni u Stambol kapiji na Beogradskoj tvrđavi, svakodnevno, od 11 do 19 časova. Iznajmljivanje je besplatno, uz lični dokument.
Projekat „Tvrđava za sve” realizovala je Asocijacija tumača srpskog znakovnog jezika (ATSZJ) u partnerstvu sa Gradskom organizacijom gluvih Beograda i u saradnji sa JP „Beogradska tvrđava” i Istraživačko-razvojnim centrom Fakulteta organizacionih nauka. Projekat je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.

Koncert harfistkinje Nađe Dornik – Muzički paviljon na Kalemegdanu
26. septembar 2018. godine

Nađa Dornik je jedna od naših najboljih mladih harfistkinja. Student je harfe i klavira na Nacionalnom konzevratorijumu SUPERIOR u Parizu. Rođena je 2000. godine, na Svetski dan muzike, u Beogradu. Iako ima tek 18 godina održala je brojne solističke koncerte i scenske nastupe u Italiji, Francuskoj, Nemačkoj, Švajcarskoj, Rusiji, Kini i SAD. Osvojila je brojne međunarodne nagrade. U okviru Dana evropske baštine 26. septembra ove godine održaće solistički koncert u Paviljonu na Kalemegdanu.

Otvoreni objekti na Beogradskoj tvrđavi
Četvrtak, 27. septembar 2018. godine – besplatan ulaz

Tokom trajanja manifestacije Dani evropske baštine, na Beogradskoj tvrđavi biće otvoreni: Rimski bunar, Sahat kula, Kula Nebojša, Stambol kapija, Vojni bunker i Veliki barutni magacin, a u četvrtak 27. septembra 2018. godine, povodom Svetskog dana turizma, ulaz će biti besplatan za sve posetioce.
Radno vreme svih objekata je od 11 do 19 časova svakog dana, osim Kule Nebojša koja je otvorena od srede do nedelje (od 11 do 19 časova).
Rimski bunar izgrađen je u periodu od 1717. do 1739. godine, za vreme barokne austrijske rekonstrukcije Beogradske tvrđave. Bunar je dubok šezdeset metara i skoro tri i po metra širok. Sahat kula – kula sa satom, građena sredinom 18. veka, visoka 27.5 metara, posetiocu pruža jedinstven pogled na Beogradsku tvrđavu i park Kalemegdan, ali i na druge delove grada. Kula Nebojša, izgrađena u 15. veku kao odbrambena kula, u vreme osmanske vlasti, postaje najpoznatija tamnica i mračni simbol Beograda. Od 2011. godine predstavlja moderan izložbeni prostor u kom se, uz pomoć audio vizuelnih efekata, posetioci mogu upoznati sa delom srpske i grčke istorije. Vojni bunker na Gornjem gradu (kod spomenika Pobednik), građen je 50-tih godina 20. veka, a osim unutrašnjosti objekti, posetioci će biti u prilici da vide i izložbu “Negde između”, koja je namenski rađena za ovaj prostor.
U Stambol kapiji, u okviru programa „Putovanje u srednji vek“, posetioci mogu da se upoznaju sa izgledom jedne srednjovekovne prostorije, da vide i probaju srednjovekovne kostime i slikaju se u njima.
U Velikom barutnom magacinu, osim stalne izložbene postavke rimskih kamenih spomenika – lapidarijuma, biće izložene i rimske skulpture i nadgrobne stele.

Promocija istorijskog streličarstva, Gornji grad
Četvrtak, 27. septembar 2018. godine

JP „Beogradska tvrđava“ i Udruženje za istorijsko streličarstvo „SIA ER STRELIČARSTVO“ održaće promociju i uputiti posetioce Beogradska tvrđave u osnove streličarstva.

Promocija knjige “Tvrđave na Dunavu”
Ponedeljak, 1. oktobar 2018. godine u 12 časova, Kula Nebojša

Predstavljanje knjige “Tvrđave na Dunavu” – zajedničko izdanje RTS Izdavaštva i Izdavačke kuće Prometej. Na promociji će govoriti Nebojša Bradić, glavni urednik Kulturnog programa RTS, Dragan Inđić, urednik RTS Izdavaštva i Zoran Kolundžija, urednik IK Prometej.

“Jefimijine zlatne niti – odbrana bedema ljubavi”
Subota 6. oktobar u 17 časova, Veliki barutni magacin

Revija autorske kolekcije kostima inspirisane vladarskim odelom srednjovekovne Srbije, realizovana je kao scenska igra Odbrana bedema ljubavi. Ambijent minulih vekova nakratko će oživeti pred publikom. Igra senki, svetlosti i tame koju daje osvetljenje, svetlucavo staklo unikatnog nakita i replika srednjovekovnog oklopa, lepršave tkanine raskošnih kostima uz odgovorajuću muziku i stilizovani scenski pokret dočaraće ambijent vremena na koje želimo da podsetimo i donekle ga oživimo.

Izložba na Savskom šetalištu- Arheologija Beogradske tvrđave
Sreda, 10. oktobar u 12 časova, Savsko šetalište

Arheološka istraživanja kompleksa Beogradske tvrđave ušla su u devetu deceniju – od 1936. godine, kada su započeta, do danas, ostvareni su izuzetni rezultati koji ne samo da imaju svoju naučnu dimenziju, već otkrivaju nove likove „najslavnijeg grada na Dunavu“, kako je Beograd u prošlosti nazivan, zbog važnosti zbira njegovih funkcija.
Izložba fotografija o arheologiji Beograda predstaviće novije rezultate arheoloških istraživanja u kompleksu Beogradske tvrđave koje je Arheološki institut – Naučnoistraživački projekat za Beogradsku tvrđavu realizovao u prethodnoj deceniji, samostalno i u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i JP „Beogradska tvrđava“, sredstvima Sekretarijata za kulturu Skupštine grada Beograda i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Prateći hronološko-prostornu shemu prikazaće se nova otkrića naseobine iz praistorije – deo eneolitskog naselja u Gornjem gradu, zatim unutrašnje strukture rimskog kastruma i ulice u Pariskoj ulici, ranosrednjovekovnog naselja u Donjem gradu. Veoma značajni iskorici učinjeni su u domenu novovekovne arheologije, sa otkrićima u arealu austrijske kontragarde u severoistočnom frontu i, naročito, zidanog zdanja sa podzemnom prostorijom (Blockhouse) u Gornjem gradu, koji sa pokretnim arheološkim materijalom predstavlja najznačajnije svedočanstvo o vremenu austrijske uprave u Beogradu (1717-1736).
Sadržajem izložbe biće povezana delatnost nekoliko generacija istraživača Beogradske tvrđave i institucija koje se na različite načine bave njenim sveobuhvatnim nasleđem.

Kompletan program “Dana evropske baštine” možete pogledati u prilogu.