Logo

Dani evropske baštine na Beogradskoj tvrđavi

Blog

Downloads

Download: online_brosura_deb_final_1

1. Otvoreni objekti na Beogradskoj tvrđavi

Tokom trajanja manifestacije Dani evropske baštine, na Beogradskoj tvrđavi biće otvoreni objekti: Stambol kapija, Vojni bunker na Gornjem gradu Beogradske tvrđave, Kula Nebojša, Rimski bunar, Sahat kula, Veliki barutni magacin, a u sredu 28. septembra 2016. godine ulaz će biti besplatan za sve posetioce.

Stambol kapija – „Putovanje u srednji vek“
Radno vreme: ponedeljak – nedelja, od 11 do 19 časova

U okviru programa „Putovanje u srednji vek“ u Stambol kapiji, posetioci mogu da se upoznaju sa izgledom jedne srednjovekovne prostorije, da vide i probaju srednjovekovne kostime i slikaju se u njima.

Vojni bunker na Gornjem gradu Beogradske tvrđave (kod spomenika Pobednik)
Radno vreme: ponedeljak – nedelja, od 11 do 19 časova

Bunker je građen početkom 50-tih godina 20. veka, a kako je došlo do pada mogućnosti agresije, objekat nikad nije stavljen u funkciju za koju je projektovan.

Kula Nebojša
Radno vreme: sreda – nedelja, od 11 do 19 časova

Kula Nebojša je izložbeni prostor u kojem je, na originalan način, uz korišćenje modernih audio-vizuelnih elemenata, izložba postavljena tematski i po nivoima.

Veliki barutni magacin
Radno vreme: ponedeljak – nedelja, od 11 do 19 časova

U Velikom barutnom magacinu, osim stalne izložbene postavke rimskih kamenih spomenika – lapidarijuma, biće izložene i rimske skulpture i nadgrobne stele koje su bile izložene u Rimskoj dvorani grada Beograda, a koje su zbog rekonstrukcije prenete i pridružene spomenicima u Barutani i sada čine jedinstvenu izložbenu postavku rimskih kamenih spomenika (od I do VI veka), najvećim delom otkrivenih u Beogradu i okolini.
U okviru manifestacije Dani evropske baštine, u sredu, 28. septembra u 11 i 13 časova kustosi Narodnog muzeja (čijoj zbirci spomenici i pripadaju), organizovaće stručno vođenje kroz zbirku za sve posetioce Velikog barutnog magacina.

Rimski bunar
Radno vreme: ponedeljak – nedelja, od 11 do 19 časova

Sahat kula
Radno vreme: ponedeljak – nedelja, od 11 do 19 časova

2. Izložba „Na palubi broda… na obali reke“
Od sredine tridesetih godina 19. veka Dunavsko parobrodsko društvo iz Beča počelo je da priprema i objavljuje vodiče po Dunavu namenjene putnicima, koji su plovili lađama između Pasaua i Suline. U vodičima koji su, sa kratkim prekidima, izdavani do Drugog svetskog rata, opisana su putovanja rekom, uz tekstove o naseljima na obalama, prirodnim lepotama i kulturno-istorijskim spomenicima. Za slike naselja, prirodnog okruženja i spomenika na obalama Dunava, poslužiće stare razglednice iz tog perioda. Izložba će biti upotpunjena geografskim kartama, slikama brodova koji su saobraćali od 1829. do 1914. godine, redovima plovidbe, plakatima društva, oglasima štampanim po novinama, jelovnicima sa brodova…

Svečano otvaranje izložbe na Savskom šetalištu 23. septembra 2016. godine u 12 časova.

3. Izložba „Dunav – umetnik, putnik i svedok“
Izložba Dunav – umetnik, putnik i svedok u organizaciji JP „Beogradska tvrđava” bila je prikazana u Srpskom kulturnom centru u Parizu i u Velikom barutnom magacinu 2015. godini.
U okviru Dana evropske baštine 2016. planira se postavka izložbe u Baču (Izložba fotografija i gravira pod nazivom Dunav – umetnik, putnik i svedok, posetiocima pruža umetnički doživljaj Dunava i tvrđava na njegovom priobalju, pokazujući pritom stanje ovih kulturnih dobara, kao i njihove potencijale.

4. Radionica starih zanata
Radionica i galerija starih zanata u Stambol kapiji, tokom trajanja manifestacije biće otvorena za posetioce od četvrtaka do nedelje od 11 do 19 časova. U radionici starih zanata izloženi su starozanatski predmeti i alati. Osim alata, posetioci će moći da učestvuju u radu grnčara, tkača, opančara i drugih majstora starih zanata.
U okviru teme ovogodišnje manifestacije „Kulturno nasleđe i zajednice – živeti s nasleđem“ biće predstavljene manjinske zajednice Goranaca, Mađara, Slovaka i muslimana.
Svaka zajednica biće predstavljena po dva dana od četvrtka do nedelje, od 22. do 25. septembra i 29. septembra do 02. oktobra 2016. godine.

5. Galerija Beogradske tvrđave u Stambol kapija
Izložba „Zlatni kavez“ Nadežde Markoviski (6-25. septembar) na kojoj će biti predstavljeno umetničko istraživanje odnosa prirode i arhitekture i njihovih elemenata bazira se na konstrukcijama staklenih bašti.

Izložba studenata Fakulteta primenjenih umetnosti – Izložba radova studenata FPU može se pogledati od 27. do 09. oktobra 2016. godine, svakog dana od 11 do 19 časova.

6. Promocija knjige „Daily Life in Medieval Serbia“
Izdavačka kuća Klio predstaviće knjigu „Daily Life in Medieval Serbia“ autora Marka Popovića, Smilje Marjanović Dušanić i Danice Popović, u utorak 27. septembra 2016. u 18 časova u Kuli Nebojša. Prevod knjige na engleski jezik uradio je Charles Robertson.
Po završetku promocije biće prikazan film o Beogradskoj tvrđavi koji je sastavni deo serijala „Tvrđave na Dunavu“ rediteljke Natalije Avramović nastao u saradnji Filmskih novosti i Radio televizije Srbije.

7. Humanitarna akcija na Beogradskoj tvrđavi u okviru manifestacije Dani Evropske baštine
Ispunjavajući osnovne postulate manifestacije uključivanje socijalnih grupa i osoba sa invaliditetom u širu socijalnu sredinu kao ravnopravnih članova društva Preduzeće planira da ugosti decu iz Centra za zaštitu dece i omladine, Centra za integraciju mladih i Prihvatilišta i prihvatne stanice Beograd obezbedi im prijatan boravak na Beogradskoj tvrđavi, provede ih kroz zanimljiv svet dinosaurusa i zajedno sa Udruženjem za istorijsko streličara obezbedi takmičenje u streličarstvu za sve učesnike 14, 15. i 16. septembra 2016.

8. Promocija istorijskog streličarstva
JP „Beogradska tvrđava“ i Udruženje za istorijsko streličarstvo „SIA ER STRELIČARSTVO“ održaće promociju i uputiti posetioce Beogradska tvrđave u osnove streličarstva u subotu 24. septembra 2016. godine od 12 do 16 časova.
Prijave za učešće na mejl dragana.kujovic@jpbt.rs

9. Tašmajdanska pećina – Kamen i grad
JP „Beogradska tvrđava“ od maja meseca upravlja Tašmajdanskom pećinom koja će javnosti skrenuti pažnju na značaj ovog izuzetnog prostora ukazujući na njegov kulturni i turistički potencijal.
Pećina u samom centru grada krije brojne priče iz prošlosti koje će biti tema predavanja koja su planirana za subotu 24. septembar od 16 do 20 časova.
Prvo predavanje: Geološko nasleđe, Tašmajdanski miocenski sprud, predavač prof. dr Ljupko Rundić sa govoriće o zanimljiva priča o miocenskom sprudu, organogeno-sprudnom krečnjaku koji se prostire od Kalemegdana, preko celog centra Beograda i izlazi na površinu na Tašmajdanu kod starog kamenoloma pored sportskog centra „Tašmajdan“. Predavanje se realizuje u saradnji sa Prirodnjačkim muzejom u Beogradu.
Drugo predavanje: Beograd ispod Beograda, Zoran Nikolić i Vidoje Golubović;
Treće predavanje: Pećine u funkciji skloništa i bunkeri drugog svetskog rata na prostoru Beograda predavač Rade Milić iz Centra za urbani razvoj „Undergrad“
Četvrto predavanje: „Staro tašmajdansko groblje jedno sećanje na stari Beograd“, predavač dr Olivera Obrenović, JKP „Pogrebne usluge“.