Uklonjeni grafiti sa spomenika na Beogradskoj tvrđavi

Zahvaljujući angažovanju JP „Beogradska tvrđava“ već u petak tokom prepodneva očišćena je većina grafita koji su se prethodne noći pojavili na više mesta na kompleksu.

„Nakon završenog uviđaja, JP „Beogradska tvrđava“ odmah je organizovalo čišćenje grafita i uz veliku pomoć kolega iz Gradske čistoće veoma brzo su uklonjeni grafiti sa Unutrašnje i Spoljašnje Stambol kapije“, rekla je direktorka JP „Beogradska tvrđava“ Marija Reljić.

Zbog specifičnosti spomenika i materijala koji se koriste za njihovo čišćenje, uklanjanje grafita sa Spomenika Pobedniku i Damad Ali- pašinog turbeta, preuzeo je Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, koji je u subotu pre podne uklonio i preostale grafite.

Povodom ispisivanja Davidove zvezde na spomenicima kulture na Beogradskoj tvrđavi, pismo podrške Javnom preduzeću „Beogradska tvrđava“ uputila je Jevrejska opština Beograd, koja je osudila vandalski čin i ogradila se od ovog događaja.

JP „Beogradska tvrđava“ zahvaljuje jevrejskoj zajednici na podršci, uz uverenje da je i svim građanima jasno da se radi o izgredu pojedinca, koji se ne može dovoditi u vezu sa celokupnom jevrejskom zajednicom u Beogradu.