Logo

Konferencija “Krune na rekama” održana u Beogradu

Blog

Međunarodna konferencija”Crowns of Rivers” (“Krune na rekama”) održana je u Kuli Nebojša na Donjem gradu Beogradske tvrđave, u sredu 6. novembra 2019. godine, kao deo projekta podržanog od strane Višegradskog fonda.

Konferenciju su otvorili direktorka JP “Beogradska tvrđava” Marija Reljić i rukovodilac Sektora za turističke proizvode Turističke organizacije Srbije Ljiljana Čerović. Moderator konferencije bila je dr Edita Stojić Karanović, predsednik i osnivač Međunarodnog foruma “Dunav – reka saradnje”.

Akademsko stručno predavanje o kulturno-istorijskom značaju Beogradske tvrđave i ostalih tvrđava na Dunavu u Srbiji održao je dr Vidoje Golubović.

Na konfereciji su govorili i predstavnici zamka Sandomerž (Poljska), zamka u Bratislavi (Slovačka) i Budimske tvrđave (Mađarska). U ime vodećeg projektnog parnera – Saveza mađarskih developera naselja i prostora (MTTFSZ), prisutnima se obratio predsednik ovog Saveza Ištvan Silvaši,koji je predstavio Budimsku trvđavu i tvrđave na Dunavu u Mađarskoj. “O krunama” na Dunavu u Slovačkoj govorio je predstavnik Slovačkog nacionalnog muzeja pri zamku u Bratislavi – Juraj Kučarik. “Krune” na Vistuli u Poljskoj predstavio je direktor Kraljevskog zamka Sandormež – Dominik Kasper Plaza.

Nakon uvodnih predstavljanja, održan je okrugli sto na temu “Krune na rekama kao turističke destinacije”. Okrugli sto su vodili predstavnici Beogradske tvrđave Relja Seratlić i Ana Rajlić, uz učešće predstavnika lokalnih samouprava i tvrđava u Srbiji (Ram, Golubac i Bač). Razgovaralo se o turstičkim potencijalima tvrđava i zamkova i njihovom mogućem uvezivanju u jedinstvenu turističku ponudu.

Drugi deo konferencije bio je posvećen upotrebi modernih tehnologija u prezentaciji kulturnog nasleđa, korišćenje 3D tehnologije, kao i VR (virtuelna realnost) i AR (augmentovana realnost) tehnologija. O različitim mogućnostima primene ovih tehnologija govorio je Darko Stanimirović, predstavnik kompanije Zumoko.

Tokom kafe pauze, učesnici konferencije bili su u prilici da se upoznaju sa postavkom u Kuli Nebojša, koja od 2011. godine otvorena svakodnevno za posetioce. Moderno učenje istorije, uz računare, projektore i digitalne ramove čini ovu postavku jednom od najmodernijih u gradu. Činjenica da se takav koncept nudi u srednjovekovnoj kuli, donosi spoju starog i novog, tradicionalnog i modernog, prošlosti i budućnosti.

Po završetku konferencije, za sve učesnike organizovan je obilazak Beogradske tvrđave i parka Kalemegdan, uz sručno vođenje na srpskom i engleskom jeziku.