Logo

Dani evropske baštine na Beogradskoj tvrđavi

Blog

Program Dana evropske baštine 2019. godine na Beogradskoj tvrđavi

Galerija Beogradske tvrđave u Stambol kapija-izložbe

12.09-02.010.2019 – Izložba Zorana Milutinovića
Zoran Milutinović je lekar, otorinolaringolog, doktor medicinskih nauka, redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, ali i fotograf – član Foto saveta Srbije sa zvanjem majstor fotografije. Učestvovao je na više od 380 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu i autor je 27 samostalnih izložbi fotografija, kao i dve fotomonografije.

Na izložbi u Galeriji Beogradske tvrđave, Milutinović će se predstaviti serijom crno belih fotografija prirode i životinja.

4.10-22.10.2019 – Izložba Danice Tešić
Danica Tešić – 2012. godine diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, na odseku Zidnog slikarstva. Učesnica je brojnih izložbi, među kojima je i XV bijenale studentske grafije Srbije. Takođe je dobitnica prve nagrade u slikarstvu na konkursu “Creative or cloned”, časopisa Creative art, kao na III Međunarodnom festivalu umetnosti – ŠUND, 2012. godine.

Koncert harfe na Muzičkom paviljonu na Kalemegdanu
Nedelja, 22. septembar od 16 časova

Jedinstveni koncert pod otvorenim nebom, na kojem će nastupiti polaznici škole harfe za sve uzraste “Harpomania” i učenici Muzičke škole “Mokranjac”. Oni će izvesti program klasičnih i popularnih kompozicija na različitim vrstama harfi. Školu harfe “Harpomania” vodi diplomirana harfistkinja Željka Milošević, koja aktivno radi na popularizaciji ovog instrumenta, između ostalog i baveći se proizvodnjom malih harfi u Srbiji. Klasu harfe u muzičkoj školi “Mokranjac” vodi profesorka Mr Dijana Sretenović koja iza sebe ima brojne nastupe i diplome kao i dugogodišnji rad u prosveti. Dobitnik je nagrade „Zlatna značka” za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture kao i nagradu za uspehe u pedagoškom radu.

Koncert MŠ “Stanković”
Sreda, 25. septembar 2019. godine u 13.00 časova
Tradicionalna saradnja JP “Beogradska tvrđava” i Muzičke škole “Stanković” nastavlja se i ovog septembra koncertom u čast Dana evropske baštine. Istražujući nasleđe klasične muzike kod nas i šire, te nasleđe popularne kulture u višedecenijskoj umetnosti džeza, MŠ “Stanković” predstavlja svoj najuglednijim nagradama već ovenčan Mešoviti hor Srednje muzičke škole, koji će pod upravom dirigenta Jelene Radunović prof. izvesti dela duhovne i svetovne muzike domaćih i stranih autora. Potom će se proslavljeni Džez odsek MŠ “Stanković” predstaviti odabranim džez standardima ‘hard bap’ i ‘sving’ ere u sopstvenim aranžmanima, koje će izvoditi najtalentovaniji učenici odseka, pod vođstvom profesora Ivana Radivojevića.

Otvoreni objekti na Beogradskoj tvrđavi
Petak, 27. septembar 2019. godine – besplatan ulaz

Povodom Svetskog dana turizma, u petak 27. septembra 2019. godine, ulaz u 5 objekata na Beogradskoj tvrđavi biće besplatan. Od 11 do 19 časova posetioci Beogradske tvrđave moći će besplatno da posete Rimski bunar, Sahat kulu, Kulu Nebojša, Vojni bunker i Veliki barutni magacin.
Rimski bunar izgrađen je u periodu od 1717. do 1739. godine, za vreme barokne austrijske rekonstrukcije Beogradske tvrđave. Bunar je dubok šezdeset metara i skoro tri i po metra širok. Sahat kula – kula sa satom, građena sredinom 18. veka, visoka 27.5 metara, posetiocu pruža jedinstven pogled na Beogradsku tvrđavu i park Kalemegdan, ali i na druge delove grada. Kula Nebojša, izgrađena u 15. veku kao odbrambena kula, u vreme osmanske vlasti, postaje najpoznatija tamnica i mračni simbol Beograda. Od 2011. godine predstavlja moderan izložbeni prostor u kom se, uz pomoć audio vizuelnih efekata, posetioci mogu upoznati sa delom srpske i grčke istorije. Vojni bunker na Gornjem gradu, građen je 50-tih godina 20. veka, a osim unutrašnjosti objekti, posetioci će biti u prilici da vide i izložbu “Umetnost u bunkeru”, koja govori o zabranama i drugim oblicima cenzure koja je postojala u umetnosti 60-tih i 70-godina 20. veka. U Velikom barutnom magacinu, osim stalne izložbene postavke rimskih kamenih spomenika – lapidarijuma, biće izložene i rimske skulpture i nadgrobne stele.

“Stare mape – putokaz ka prošlosti Beograda” radionica u Stambol kapiji
Petak, 27. septembar 2019. godine u 11.00 časova

U Stambol kapiji, posetioci će moći da “otputuju u srednji vek” kroz prizmu starih mapa – remek dela geografske istorije. Mape Beograda, Evrope i sveta biće izložene u formatu mapa u listu, uramljenih minijatura i velikih oslikanih mapa u unikatnim ručno rađenim ramovima. U Stambol kapiji biće izložene i makete jedrenjaka iz tog perioda. Mape i jedrenjaci mogu se pogledati svakog dana od 11 do 19 časova, a u petak 27. septembra biće organizovana i radionice za decu školskog uzrasta.

Dan Instituta Konfucije
Subota, 28. septembar od 11 do 13 časova

Povodom Dana Instituta Konfucije u subotu, kod Muzičkog paviljona na Kalemegdanu biće organizovan niz aktivnosti u cilju promovisanja kineske kulture i jezika: pisanje kineske kaligrafije, vežbanje kineske borilačke veštine taiđi, kineski kutak (prilika za sve zainteresovane da vežbaju kineski jezik i razgovaraju sa profesorima iz Kine) i još mnogo drugih aktivnosti.

Veliki barutni magacin – Stručno vođenje kroz postavku
Nedelja, 29. septembar 2019. godine u 11.00 časova

Publika će imati priliku da u društvu muzejskog savetnika Veselinke Ninković otkrije zanimljive pojedinosti o rimskim kamenim spomenicima, iz jedne od najstarijih kolekcija Narodnog muzeja u Beogradu, koji su kao deo stalne muzejske postavke izloženi u lapidarijumu u Velikom barutnom magacinu. Nije potrebna najava dolaska.

Dečja radionica “O rimskim bogovima i grčkim herojima”
Nedelja, 29. septembar od 12 do 14 časova

U uvodnom delu radionice predviđeno je kratko vođenje kroz stalnu postavku rimskih kamenih spomenika, iz jedne od najstarijih zbirki Narodnog muzeja u Beogradu, izloženih u tajnovitom prostoru lapidarijuma u Velikom barutnom magacinu. Tokom vođenja deca će biti upoznata sa vrstama izloženih spomenika, kratkom istorijom rimskog Singidunuma i značenju natpisa na latinskom jeziku. Naučiće kako da prepoznaju žrtvenike posvećene rimskim bogovima, upoznaće se sa njihovim kultovima na našem tlu i predstavama grčkih heroja na jednom rimskom sarkofagu. U kreativnom delu radionice za decu je pripremljen kviz, čitanje i tumačenje natpisa i crtanje.
Radionica je namenjena deci od 10 do 14 godina, a vode je muzejski savetnik Veselinka Ninković i viši kustos Ivana Minić. Broj mesta za radionicu je ograničen. Obavezno je prijavljivanje na adresu: i.minic@narodnimuzej.rs

Dečja radionica “Escape Time Lab”
Subota, 5. oktobar u 17 časova

JP “Beogradska tvrđava”, u saradnji sa Centrom za urbani razvoj i Kulturnautom organizuje interaktivnu, inovatvnu edukativnu igru „Escape TIME LAB“ čiji je cilj da učenike osnovnih škola podstakne na razmišljanje i inspriše na istraživanje davne beogradske prošlosti. Inspiracija je pronađena u popularnoj igri, ali je prilagođena tako da bude edukativna i interesantna za mlađe generacije. Program je namenjen učenicima viših razreda osnovne škole koji će kroz interaktivano i zabavno predavanje naučiti nešto novo o starom Beogradu, ljudima koji su u njemu živeli i radili i duhovnom životu ljudi na našim prostorima. Program je zamišljen kao interaktivna radionica koja treba učenje istorije da učini interesantnijim. Program je prilagođen deci uzrasta od 10 do 14 godina. Broj mesta je organičen, neophodna je prethodna prijava (tel: 062 85 00 706). Radionicu vode arheolog-konzervator Jovana Mijatović, Aleksandar Pavlović i Predrag Kostić.
Mesto okupljanja je na Beogradskoj tvrđavi, Veliki barutni magacin (Barutana), u subotu, 05. oktobra u 17 časova.