Logo

Konzervatorsko restauratorski radovi na Zindan kapiji

Blog

JP „Beogradska tvrđava“ u narednom periodu nastaviće obimne konzervatorsko restauratorske radove na Zindan kapiji– faza 1. Radovi će se izvoditi prema projektu koji je izradio Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Projektom je predviđena restauracija urušenog svoda prolaza kapije čime bi se sprečilo dalje propadanje ovog prostora. Biće urađena sanacija gornjih površina svih svodova, uz izvođenje radova na odvodu i drenaži vode. Na prostoru Lučnog bedema predviđeno je izvođenje drenažnih cevi koje će izvlačiti višak atmosferske vode i na taj način smanjiti prodor vlage u podzemne prostore unutar bedema kao i u zidove Crkve Ružice. Kako bi se celokupan prostor stavio u funkciju planirana je rekonstrukcija drvenih tavanica u kulama, kao i postavljanje prozora i ulaznih vrata. Takođe, planirana je i sanacija podzemnih prostorija.

Zindan kapija podignuta je sredinom 15. veka radi bolje zaštite Istočne kapije, koja je u to vreme bila glavni ulaz u grad. Na kulama i lučnom bedemu ovog kompleksa nalazi se sedam topovskih otvora. To je mesto gde je prvi put primenjen artiljerijski odbrambeni sistem, odnosno odbrana vatrenim oružjem. Upravo sa ovih položaja Beograd je uspešno odoleo turskoj opsadi 1456. godine. U vreme velikih austrijskih radova na obnovi Beogradske tvrđave u prvoj polovini 18. veka, kompleks Zindan kapije temeljno je rekonstruisan. Kule su dobile svodove od opeka, kao i zidana stepeništa sa pristupnim hodnicima, a lučni bedem je tom prilikom ojačan zemljanim nasipom.

Izvođač radova „KOTO“ d.o.o., danas je uveden u posao, tako da se može smatrati da je započeo rok od 540 kalendarskih dana, koliko je predviđeno da će radovi trajati.

Reč je o veoma obimnim i značajnim radovima sa ciljem očuvanja kulturnog dobra i bezbednosti posetilaca.

Tokom radova biće neophodno povremeno obezbediti prilaze i preusmeriti kretanje posetilaca, o čemu će se javnost blagovremeno obaveštavati.