Logo

Kula Nebojša

Blog

Danas predstavlјa najveću i najbolјe očuvanu kulu Beogradske tvrđave. Ona se nekada nalazila na samoj rečnoj obali, kraj ulaza u staro srednjovekovno pristanište, koje se prostiralo sa spolјne strane severoistočnog bedema. Isto ovo ime – Nebojša, u srednjem veku nosila je glavna kula despotovog zamka u Gornjem gradu. To je bila najjača kula onovremenog Beograda, koja je nadvisivala sve ostale kule utvrđenja. Tek kada je krajem 17. veka gornjogradska kula razorena, njeno ime preneto je na današnju Kulu Nebojšu, koja joj je po jačini bila najbliža.

Kula Nebojša podignuta je oko 1460. godine, radi odbrane ulaza u donjogradsko pristanište. To je tipična topovska kula, veoma slična istovremeno građenoj Jakšićevoj kuli u Istočnom podgrađu. U sistemu odbrane Beograda ova kula imala je veoma značajnu ulogu, posebno prilikom turske opsade 1521. godine, kada je njenim topovima branjen prilaz Donjem gradu iz pravca istoka. Pad Kule Nebojše nagovestio je brzi slom odbrane Beograda, koji su Turci konačno osvojili 29. avgusta 1521. godine.

Kula Nebojša ima osmougaonu osnovu. Prvobitno je bila visoka oko 22 metra i unutrašnjost joj je bila podelјena drvenim međuspratnim konstrukcijama na prizemlјe i četiri sprata. U prvo vreme na vrhu je imala krunište sa zupcima. Na svakom spratu kule nalazilo se po pet do šest otvora za topove, od kojih su neki do danas sačuvani u svom izvornom obliku. U trećoj deceniji 18. veka Kula Nebojša temelјno je obnovlјena i tom prilikom je uklonjeno krunište sa zupcima, a nad poslednjim spratom izgrađena je svodna konstrukcija. Uz to, većina starih topovskih otvora tokom rekonstrukcije je proširena i spolјa četvrtasto oblikovana.

Sve do kraja 18. veka Kula Nebojša branila je pristup donjogradskom pristaništu, a nakon toga ona postaje zloglasna tamnica. U proleće 1798. godine tu je bio zatvoren i ubijen grčki patriota Riga od Fere – borac za oslobođenje balkanskih naroda od Turaka. Dve godine kasnije u Kuli Nebojši pogublјen je i beogradski mitropolit Metodije. Posle sloma Karađorđevog ustanka mnogi Srbi ovde su bili sužnji, a među njima je u leto 1815. bio zatočen i Jevrem Obrenović, brat kneza Miloša.

Projekat revitalizacije kompleksa Kule Nebojše okončan je 2010. godine, u saradnji sa vladom Grčke, koja je velikom donacijom omogućila njegovu realizaciju. Nakon uređenja enterijera, kula ima prizemlјe i tri etaže, u okviru kojih je napravlјen mali kulturni centar – u kuli je smeštena izložbena postavka, a deo prostora u priobalnom bedemu pretvoren je u višenamensku salu. Na izložbi su, pored istorijata kule, prikazani život i delo Rige od Fere, a jedan segment posvećen je Prvom i Drugom srpskom ustanku.