Logo

Dunav – umetnik, putnik i svedok

Blog

Dunav (Istros, Mataos, Danubius, Danube, Donau, Duna, Tuna, Dunare) – najstariji evropski putnik, čudesna je i mistična reka sa najviše imena, druga po veličini u Evropi i jedina koja teče sa Zapada na Istok, prolazeći kroz deset država.

Napoleon je Dunav zvao „carem među rekama“, a srednjovekovni srpski pisac Konstantin Filozof smestio ga je među četiri rajske reke ovog sveta. Kao najveća plovna reka Evrope, Dunav je spajao i spaja narode, kulture, religije, običaje, podneblja, mitove i legende. Za sve narode koji su živeli na njegovim obalama i za one koji danas tu žive, Dunav je bio i ostao izvor života i postojanja, ali i svedok njihovih istorijskih sudbina, ratova, stradanja i osvajanja.

Dunav je tako postao inspiracija i za izložbu „Dunav – umetnik, putnik svedok“. Tim autora Javnog preduzeća JP „Beogradska tvrđava“ ispričao je priču o Dunavu kroz tri segmenta, koji se međusobno prepliću, dopunjavaju i prožimaju.

Dunav – putnik i umetnik kazuje priče putopisaca, Francuza Djedona Ogista Lansloa, koji je predstavio podunavske gradove Srbije 19. veka. Ploveći Dunavom, Djedone Ogist Lanslo rečju i slikom izvanredno otkriva predele tadašnje Srbije. Značaj njegovog opisa putovanja brodom je i u tome što se u njemu verbalno i vizuelno međusobno dopunjuju, prožimaju i čine jednu neraskidivu celinu. Ovo je dragoceno svedočanstvo o tome kako se evropska čitalačka publika putopisnom literaturom upoznavala sa delimično poznatim i manje istraženim prostorima Evrope 19. veka. Svojim impresijama o ovim prostorima – o načinu života ljudi na obalama Dunava (ribara u Apatinu, na primer), o izgledu naselja, Zemuna i Beograda, o istorijskom značaju pojedinih mesta, poput Petrovaradina, Smedereva, Golupca i Rama, te utiscima o kulturnom nasleđu na obalama reke, Trajanovom putu i mostu – Djedone Ogist Lanslo zaslužuje da se istrgne iz zaborava i ponovo predstavi čitaocima Srbije i Evrope.

Dunav – svedok, vekovima govori o postojanje, trajanje, razaranje, preobražaj i ponovno nicanje sedam dominantnih tvrđava na svojim obalama u Srbiji, čije materijalno stanje arhitekture, postupci revitalizacije i dostupnost mogu biti zanimljivi različitim ciljnim grupama, a namera nam je da ih učinimo potencijalnim posetiocima Srbije. Na izložbi su prikazani osnovni podaci i opšta slika o pet spomenika kulture – tvrđava na Dunavu: Bač, Petrovaradin, Smederevo, Ram i Kladovo (Fetislam), kao i detaljniji prikaz dvaju spomenika kulture – Beogradske i Golubačke tvrđave, u kojima je postupak revitalizacije obavljen u većem obimu.