Logo

“Bukvari i bukvarska nastava kod Srba” na Savskom šetalištu

Blog

Povodom 420 godina od izdavanja prvog štampanog bukvara, na Savskom šetalištu na Kalemegdanu postavljena je izložba “Bukvari i bukvarska nastava kod Srba”.

Izložbu je realizovalo Javno preduzeće “Beogradska tvrđava”, a autor izložbe je Branislava Jordanović, muzejski savetnik u penziji.

Izložba predstavlja priču o bukvarima, o hronologiji njihovog nastanka, autorima, sadržajima kao i o azbukama i pismima koja su se koristila. Razgledajući izložbu, posetioci će saznati da se iz bukvara učilo i pre četiri veka, da je udžbenik s kojim se susreće svaki đak prvak prvi put štampan 1597. godine u Veneciji i da je imao svega četiri strane. Vek i po kasnije zamenjuje ga Bukvar – vežbanka sa čak 600 strana.

“Za 2017. godinu možemo reći da je godina jubileja, posebno po pitanju bukvara. U ovoj, godini, se navršava: 420 godina od prvog srpskog Bukvara iz 1597.; jedinog poznatog bukvara srednjovekovne srpske pismenosti, koji se smatra najstarijim i prvim ćiriličkim bukvarom i prvim priručnikom za nastavu čitanja i pisanja; 300 godina od najstarijeg poznatog rukopisnog Bukvara ujedno i najobimnijeg (600 stranica) koji je prepisivački, prevodilački i priređivački rad Gavrila Stefanovića Venclovića iz 1717; 290 godina od objavljivanja Rimničkog izdanja bukvara Pervoje učenije otrokom Teofana Prokopoviča, iz 1727. i 1734, koja su tih godina štampana samo za Srbe; 250 godina od mletačkog izdanja Bukvara Zaharija Orfelina, iz 1767. u kome je po prvi put pored crkvene azbuke data i građanska azbuka, a pored crkvenog i svetovno štivo i 190 godina od Prvog srpskog bukvara, Vuka Stef. Karadžića, iz 1827. godine”.
– Branislava Jordanović, autor izložbe –