Logo

Crkva Svete Petke

Blog

Kapela Svete Petke, zajedno sa Crkvom Ružicom, predstavlјa jedno od najpoštovanijih svetilišta u Beogradu. Podignuta je nad izvorom koji se još od srednjeg veka smatrao čudotvornim, povezujući se sa kultom Svete Petke.

Nije poznato kako je izgledala prvobitna kapela sagrađena na ovom mestu, od koje je ostao sačuvan samo zasvođeni prostor nad samim izvorom. Sadašnja kapela podignuta je 1937. godine, prema projektu arhitekte Momira Korunovića. Građena je u duhu srpskog srednjovekovnog crkvenog graditelјstva i veoma dobro je ukloplјena u ambijent Istočnog podgrađa. U crkvi su u prvo vreme postojale freske, koje su dosta brzo propale, pa je umesto njih ceo enterijer ukrašen mozaicima. Uz kapelu se nekada nalazio i konak, koji je porušen u toku anglo-američkog bombardovanja 1944. godine. Na njegovom mestu podignuta je sadašnja zgrada.

Sveta Petka, prepodobna mati Paraskeva, rođena je u blizini Carigrada na samom kraju 10. veka. Svoj isposnički i anđeoski život provela je u jordanskoj pustinji, gde je otišla posle smrti roditelјa. Pred kraj života vratila se u rodno mesto, u kome se i upokojila. Nјene čudotvorne mošti selјene su više puta. Krajem 14. veka, zalaganjem kneginje Milice, mošti su najpre prenete u Kruševac, a zatim u novoizgrađenu srpsku prestonicu, Beograd. Posle osvajanja Beograda 1521. godine, sultan Sulejman naredio je da se veliki deo gradskog stanovništva preseli u Carigrad, dozvolivši pritom da ono sa sobom ponese dragocene relikvije – mošti svete carice Teofane i Svete Petke, kao i ikonu Bogorodice. Danas se mošti Svete Petke nalaze u gradu Jaši u Rumuniji.

Srpska pravoslavna crkva slavi dan Svete Petke 27. oktobra

Projekat za crkvu uradio je arhitekta Momir Korunović. Prilikom kopanja temelja za crkvu svete Petke iskopane su kosti srpskih vojnika poginulih prilikom odbrane Beograda 1914-15. godine, koje su potom prenete u kosturnicu sagrađenu u bedemima Jakšićeve kule.